Border Striders

May  QUEENSLAND ALL-SCHOOLS CROSS-COUNTRY, Limestone Park

GOLD      ISABELLA HARTE              16yrs 4km      14.10                       *  5 titles-in-a-row.  Fastest 4km time of the day.         

GOLD      CAIDEN MACFARLANE    13yrs 3km      10.22                       *  His 4th QASX title.   

SILVER   GABRIELLA HILL               U/20yrs 6km  24.05                       *  Her 2nd QASX medal.         

SILVER   ADDISON HOUSLIP            12yrs 3km      11.30          9 of our runners won automatic selection to National Cross.


QUEENSLAND SHORT COURSE  CROSS-COUNTRY, Richlands                 

   GOLD      CALLUM DAVIES   Open 4km     12.13      *  It was his first State cross medal of any colour.        

 BRONZE  WAYNE ADAMS                  40-49yrs 4k  15.32

AUSTRALIAN UNIVERSITY GAMES, Sydney                

GOLD       CALLUM DAVIES               1500m           3.45                        *  3-straight 1500m titles.     

GOLD       CALLUM DAVIES               5000m         14.34 April  AUSTRALIAN TRACK CHAMPIONSHIPS, Sydney

SILVER    CAIDEN MACFARLANE   U/14 1500m   4.23 PB        

BRONZE  JOSEPH SAUNDERS          U/17 Steeple   6.07 PB                        *  Also top 10 in 3000m (PB 8.59)       

SILVER    LYLA WILLIAMS              U/15 3k walk 15.08 PB          5th            

OSCAR RAYNER               U/17 Steeple    6.16 PB                        *  Also 3000m in 9.08 PB          6th            

CALLUM DAVIES             Open 1500m    3.38 PB                        *  #5 All-Time Queenslander                       

VINCENT BUHAGIAR      U/17 Steeple    6.22 PB          8th             

SELWYN RUSSELL           U/15 Steeple    7.54         10th           

ELSA CHAN                        U/20 Steeple  12.06         

ADDISON HOUSLIP #3/12yrs in U/14yr 1500m (4.55)

“AUSSIES” (SURF LIFESAVING), Mooloolaba

 GOLD        CATHRYN RAYWARD   Masters 4km Beach Run             *  Also silver in Beach Sprint       

 GOLD        FIN BOOKER                    U/14yrs 2km Beach Run      

 SILVER    EMMA MCDONALD        U/15yrs 2km Beach Run         BRONZE  JASMINE RAYWARD      Junior Iron                        *  Also named in Aust. Junior Talent Squad (Kayak).


March    QUEENSLAND LITTLE ATHLETICS TITLES, QSAC    

GOLD      LYLA WILLIAMS          U/14 1500m walk 6.59 PB                       *  3 years-in-a-row.       

GOLD      ELLA COSGRAVE         U/12 1100m walk

QUEENSLAND TRACK CHAMPIONSHIPS, QSAC


 GOLD      CALLUM DAVIES  Open 1500m         3.45                       *  3 years-in-a-row (1st time in a quarter century).         

GOLD      ALANASIA MALONE   Open 3k Steeple  11.57         

GOLD      CAIDEN MACFARLANE U/14 1500m       4.32 PB         

GOLD      JOSEPH SAUNDERS     U/17yr Steeple       6.13 PB        *  3 years-in-a-row.          

GOLD      KYLE WILLIS                Para 800m              2.22         

GOLD      LYLA WILLIAMS          U/15 3km walk     15.30         

GOLD      GABRIELLA HILL         U/20 10k walk      54.37                       *  Robyn Wales is their race walking coach.         

SILVER   CALLUM DAVIES         Open 800m             1.52          

SILVER   LACHLAN RAYNER     U/16yr Steeple        6.34      

BRONZE   ROBERT STRINGER     U/20yr 800m           1.55        

BRONZE   ELSA CHAN                   U/20yr Steeple       12.10        

BRONZE   HARVEY CRAMB         U/18yr Steeple         6.06        

BRONZE   BRIDGET MORRISSEY U/18yr Steeple        7.45        

BRONZE   JOSEPH SAUNDERS     U/17yr 1500m         4.09       

BRONZE   OSCAR RAYNER           U/17yr Steeple        6.23       

BRONZE   SELWYN RUSSELL       U/15yr Steeple        7.43

Sydney national athletics championships 2021

Lyla Williams PB 15.08 to clinch Silver for 3000m Walk

Caiden Macfarlane SILVER Medal 1500m 4.23 Caiden’s splits were1.04(!)/1.12/1.14/1.12

Addie Houslip 11 years old the youngest in the U/14yr girls 1500m 1.10/1.22/1.24 and a 1.21

*** WE ARE OFF TO A FLYING START IN 2021 ***


NATIONAL TRACKA silver medal in the U/14yr 1500m (PB 4.23) by CAIDEN MACFARLANE (Pic in pre-kick mode) and the U/17 Steeplebronze (PB 6.07) by JOSEPH SAUNDERS led the way.


STATE TRACK Open titles to CALLUM DAVIES (1500m “3-peat”)

ALANASIA MALONE (Steeple) and junior golds to CAIDEN MACFARLANE, JOSEPH SAUNDERS & KYLE WILLIS highlighted our 14 medals & 23 National Qualifiers.


QLD ALL-SCHOOLS CROSS-COUNTRYA resurgent IZZY HARTE spearheaded our 4-medal haulwith 7 earning early selection for Nationals in Adelaide.

STATE SHORT COURSE CROSS-COUNTRY CALLUM DAVIES is mid-purple patch with his 3rd at Zatopek 1500m eclipsed by a 6th at the Olympic Trials 1500m (=PB 3.38) and then followed by UQ Sports Star of the Year Award, the Aust.

Uni Games 1500m/5000m double gold and our first victories at State Men’s 4km Cross and theUQ Great Court Race!
“AUSSIES” (Surf Life Saving Beach Runs)Golds to FIN BOOKER (U/14) & CATHRYN RAYWARD(Masters).
See Results Page for details.