Border Striders
May be an image of 3 people and people standing

Home

Please continue to be vigilant regarding COVID safety. Easing of restrictions does not mean easing of care. Do not come to training if sick.

Now affiliated with Q Run.

Welcome to the website of the Border Striders, Australia’s leading junior distance running squad

Based in South-East Queensland, the squad ranges from the Sunshine Coast, inland to Ipswich and across the border into the North Coast of NSW.

Coach Brian Chapman (ATFCA Level IV) holds training sessions seven days a week. For times and locations go to the Sessions page New and visiting runners are always welcome.

Please contact us for more information on joining Border Striders.

Sorry, no coaching by correspondence.

**** TRACK SEASON CONFIRMS WE’RE STILL AT THE TOP! ****
* 4 GOLD MEDALS AT NATIONAL TRACK & FIELD

   —-Joseph Saunders (U/18yr 2km Steeple) 

 —-Isabella Harte (U/18yr 3000m)

   —-Caiden MacFarlane (U/15yr 800m/1500m)

* 15 MEDALS at STATE* One STATE RECORD (Joe Saunders, U/18yr Steeple, 5.51)

* 3 Major Triathlon Titles (incl. National Super-Sprint quinella)   

—-Addie Houslip (Super-Sprint) 

 —-Ashley Plane (QSS Junior)

   —-Elke Rayward (QPS Aquathon)* 1 National Masters Title

   —-Cathryn Rayward (40yrs+ Beach Run)

SCHOOL SEASON TRIUMPHS RETURN US TO #1*

Two World Junior Qualifiers (JACK PARTRIGE / IZZY HARTE)* 16 State Medals incl. 11 GOLDS!* 38 Runners Nationally qualified for 2021.*

State Record-setter HARVEY CRAMB (#1 Aust.Steeple, 5.58)(Photo–ISABELLA HARTE, World Junior Qualifier for 3000m (9.19)taking Qld All-Schools 1500/3000m double.

Also clocked enormous PB16.27 at Noosa Bolt 5km & won UQ 1500m Classic in PB 4.23 as well)(Pic credit–Lizel Moore)

JOSEPH SAUNDERS State All-Schools U/17yr Steeple Champion (NQ/PB 6.03)Joe later lowered that to 5.58, #2 Aust. this season!. Also 1500 NQ (4.02) & 3000m NQ (8.39)

AMY PARTRIGE ended her school career with her 3rd consecutive State Schools 3000m Gold medal, clocking a NQ 10.16 in the U/18s. (#10 in pic leading Denielle Hills)

State record-setter HARVEY CRAMB (5.58/#1 Aust. this season) enjoyed a stellar Oct-Nov.,winning the State All-Schools U/18yr steeple (NQ/PB 6.03) and posting PBs for 1500m (3.57),3000m (8.43) & 5000m (15.14 NQ).

Also won BRRC 5km championship & podiumed Bridge to Brisbane! (Pic–Lizel Moore)

SELWYN RUSSELL’S maiden State U/15yr Steeple title was hard-earned after a heavyfall at WJ #3. She regathered to take Gold (NQ 7.45), later lowering that to a PB 7.30.

CAIDEN MACFARLANE is the State All-Schools U/14yr 1500m champion following his4.20 (NQ) tactical masterpiece. He later PB’d the 800m (2.05), also a NQ!

ELKE RAYWARD captured the State U/11yr All-Schools 800m (PB 2.26) & 1500m (5.02)as well as the Qld All-Schools Primary Aquathon & Coolangatta Gold (Junior). Star-power!!

ELSA CHAN won Gold at the State All-Schools 3000m Steeple (PB/NQ 11.57) despitea mid-race fall. Also negotiated a scholarship (solo) to Jacksonville State Uni!.

ROBERT STRINGER utilized a unique “double-kick” to win the State All-SchoolsOpen U/20yr 800m (1.56), later trimming it to 1.54 (NQ) to go with his 3.55 NQ.(Photo–Michael Thomas Sports Photography/cropped)

ADDISON HOUSLIP became one of only four 12 year olds in almost a quarter century towin the State All-Schools junior (U/14) Triathlon Championship. Doubly creditable given shewas back from an injury layoff and had to come from behind.

LYLA WILLIAMS (Pictured/Casey Sims Photography at State Junior Cross/Toogoolawah) isthe NSW Open 3000m Race Walk champion (PB/NQ) after a nail-biting finish at SydneyOlympic Stadium. She also won a Gold Coast Academy of Sport “Future Stars Grant” (Creditto walks coach Robyn Wales).

JACK PARTRIGE CLOCKS WORLD JUNIOR 3000m QUALIFIER!!!!


One of our most respected and hard-working runners, Jack clocked 8mins 11secs to win the “Road to ’32” 3000m at QSAC on Oct.2.

This is 2secs inside the world junior qualifying time for Cali, Colombia, next year!!! Training partner JAXON
PATERSON-WRIGHT was close as well (8.16) and both benefitted from a free ride on the “CALLUM DAVIES TRAIN” which saw lap splits steadily drop from 68secs to Jack’s 60sec finale. Pic–Casey Sims Photography.

CROSS-COUNTRY SEASON WRAP

WHAT A YEAR! * 9 Individual champions  * 13 medallists* Countless National Qualifiers!

CAIDEN MACFARLANE  Gold  13yrs 3km (Pic–Lizel Moore)

Pic (Casey Sims/QA)  ISABELLA HARTE  QASX 16yrs 4km GOLD,QSSX 16yrs 4km GOLD, QJX 16yrs 4km GOLD. Clean-sweep!!

ELKE RAYWARD  QJX  11yrs  3km  GOLD (Pic–Casey Sims/QA)

Jaxon Paterson-Wright (LEFT) Silver QU/20 8km Xcountry Jack Partridge on the right

ZARA FARRINGTON  12yrs  3km  Silver(Pic–Melanie Black/GCRA, Zara’s 1st run coach

GABBI HILL  QASX  6km  Silver (Pic–Casey Sims/QA)* Also medalled at Aust.U/20 Road Walk Champ’s!ELSA CHAN running third.

AMY PARTRIGE  QJX Silver / QSSX Bronze (17yrs)

ADDISON HOUSLIP  QASX 12yrs 3km Silver &QPSX 12yrs 3km GOLD (Pic–Lizel Moore)

CROSS-COUNTRY SEASON WRAP–WHAT A YEAR!

* 9 Individual champions  * 13 medallists* Countless National Qualifiers!!

GIO ANTONIO  QJX  8yrs  Bronze (pic-Casey Sims/QA)


No. 1 Qld Junior Squad Again!!!

CALLUM DAVIES Q3000m GOLD  7.59.50!!!

*  #8 All-Time by a Queenslander (outdoors)

*   Only 1sec behind Championship record

*   Third runner to win back-to-back titles

Pictured below: CALLUM DAVIES leads Border Striders products LOUIS McAFEE & BRANDON COPELAND at State 3000m

Below: Callum also 3rd at Zatopek 1500m in 3.40 (PB) ahead of Peter Bol and behind only Jordan Williamsz and Ryan Gregson 

ADDISON HOUSLIP  QPS Aquathon SILVER

Joseph Saunders Gold Medallist Qld All Schools 15yrs Steeple (pictured here competing at Qld Cross Country Championships)

See 2020 Cross Country pics below:

CAIDEN MACFARLANE goes double gold in 12yr boys 3km at QASX and QJX!!

Dual Australian junior cross-country gold medalist ISABELLA HARTE took the QJX/QASX 15G double.

KYLE WILLIS (T38) captures his 2nd QJX gold in the Multi-Class 3km at Limestone Park to match his 2016 triumph.

﹡﹡﹡

HISTORIC STATE 3km DOUBLE GOLD!!

CALLUM DAVIES & ISABELLA HARTE

LAUNCH 2020 / THE OLYMPIC YEAR

﹡﹡﹡

* CALLUM DAVIES         Zatopek #1 (3.43)

* ISABELLA HARTE     World #2 (14yr/3000m)

* BRIDGET MORRISSEY World #3 (15yr/Steeple)

* EVA PARISH     Aust.YS #1 (Triathlon)

WHAT A SENSATIONAL FINISH TO 2019!!

See News and Results

* ISABELLA HARTE     World #2 (14yr/3000m)  * BRIDGET MORRISSEY World #3(15yr/Steeple) * EVA PARISH     Aust.YS #1 (Triathlon)
Isabella Harte following her wins in the U15 1500 and 3000m events at the Australian Championships

Bridget Morrisey on her way to Gold in the  U16 2k Steeple at the Australian Championships

***

CALLUM DAVIES–QLD 1500m CHAMPION!!

* 14 State Medals*

22 National Qualifiers

﹡﹡﹡

BRIDGET MORRISSEY WORLD #1 IN STEEPLE!!!

See News

﹡﹡﹡

HARTE “RULES THE WORLD”

!! GOLD at NATIONAL JUNIOR CROSS

HUGHES adds BRONZE

We are still #1!

﹡﹡﹡

DAVIES #11 AT WORLD JUNIORS!!!

Our 4th finalist

PB in Finland

﹡﹡﹡

Ruby Hughes

Pacific School Games Champion

Ruby and proud coach after winning 11yrs 800m final

﹡﹡﹡WE ARE NO. 1 IN THE WORLD!***

Five of our runners are part of the six member St Margaret’s team which has won the 2016 World Interschool Cross-Country Championship in Budapest, Hungary.

It is Australia’s first-ever team victory in the girls race.

Congratulations to Australian captain LUCINDA CROUCH (Gold),

LARA CROUCH, just 14 (Bronze)

ISABELLA BURDON (5th)

BRIANNA CAMPTON (28th)

ANNABEL KENNEDY (31st/Coach-Eric Brown)

ALEX CLEMENTS (65th)

1. Australia/Border Striders (St Margarets AC) 37pts;

2. Morocco (Marrakesh-Inzaren SC) 42pts;

3. Turkey (Attaturk SC/Eskipehir) 51pts;

4. China (Beijing No.1 MS) 63 pts;

5. France (Reims SC) 128 pts

World Interschool Cross Country Champions, the St Margaret’s team

L – R Annabel Kennedy – coach Eric Brown

Alex Clements

Lara Crouch – bronze medallist

Lucinda Crouch – gold medallist

Issy Burdon

Brianna Campton

To see Youtube video of the event click here

***


contact@borderstriders.net